Saame tuttavaks – bioanalüütik Ursula Mikelsaar

Saame tuttavaks – Ursula Mikelsaar, bioanalüütik ja androloogialabori spetsialist annab esmase hinnangu mehe viljakuse kohta spermogrammi ehk seemnerakkude analüüsi kaudu.

Analüüsi käigus hindab bioanalüütik seemnerakkude liikuvust, kontsentratsiooni ja kuju ehk morfoloogiat ning vajadusel teostab lisateste. Hinnangukriteeriumid on Maailma Terviseorganisatsiooni poolt seatud aluseks. Vestlesime Ursulaga veidi tööteemadel.

Milline on androloogialabori töö roll viljatusravis?

Androloogialaboris teostatakse üks meeste viljakuse esmastest uuringutest- spermogramm. Kuna tegemist on viljatusravikeskuse laboriga, jõuab mikroskoobi alla erineva väärtusega analüüsimaterjali. Keerulisematel juhtudel suunatakse meespatsiendid keskuse androloogi vastuvõtule. Statistiliselt öeldakse, et mehepoolset viljatust (erinevatel põhjustel) on umbes kolmandik,  naisepoolset samuti kolmandik ja osa on mõlemapoolset. Samuti on mu tööks sperma ettevalmistus kehavälise viljastamise protseduurideks. Selleks teostan ma spermapesu gradienttsentrifuugimise meetodil, mille tulemusena selekteeruvad välja kõige elujõulisemad ja liikuvamad spermid. Edasi läheb puhastatud materjal embrüoloogialaborisse.

Kuidas sa jõudsid viljaturavini?

Kuna minu lõputöö teema Tartu Tervishoiu Kõrgkoolis bioanalüütikuks õppides oli füüsilise stressi mõju mehe sperma kvaliteedile, siis pakkus üks minu õppejõududest mulle, kas ma oleksin huvitatud tööst viljatusravivaldkonnas. Minu jaoks oli teema põnev ja nii olengi juba pea 11 aastat androloogialaboris töötanud.

Mis sind motiveerib enim oma töös?

Leian, et minu igapäevatöö on huvitav ja valides karjääri tervishoiu valdkonnas, pakub enim rõõmu see tunne, et saan anda oma panuse tervishoiu edendamisse.

Kas on jäänud meelde ka mõni eriline juhtum töös või eduelamus?

Meelde jäävad ikka need juhtumid, kus mehepoolse viljatuse tõttu olen leidnud spermas väga vähe liikuvaid sperme, ning ka nt TESE (munandikoest võetav biopsia) proovist saadud seemnerakkudega õnnestub siiski töövõit saavutada ja paaril on õnnestunud rasestuda. Sellistel keerulistel juhtudel toimib meil minu meelest väga hästi androloogia- ja embrüoloogialabori vaheline koostöö, kus embrüoloogil on oma roll ja minul oma. Meeskonnatöö on oluline, et saavutada häid tulemusi.

Millega sa tööst vabal ajal tegeled?

Mulle meeldib tegeleda vabal ajal õmblemisega. Tütarde kasvatamine ning nendega koos aja veetmine on samuti üks mu meelistegevusi.

Vastuvõtule broneerimine tel:  666 5888

Lisainformatsioon: lapsesoov@keskhaigla.ee

Tutvu meie teenustega.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp