Munajuhade ja emaka limaskesta kahjustused
Kahjustused võivad tekkida seksuaalsel teel levivate haiguste poolt põhjustatud põletiku tagajärjel. Põletiku tõttu võivad tekkida munajuhade, munasarjade või emaka ümbrusesse kilejad liited, mis takistavad naissuguorganite normaalset tegevust. Liidete teket võib soodustada ka väikese vaagna piirkonna operatsioonid, nii kõhuõõnesisesed kui ka emakasisesed protseduurid. Kahjustunud või sulgunud munajuha korral ei ole võimalik munaraku viljastumine mehaanilise takistuse tõttu. Emaka limaskesta ehk endomeetriumi kahjustused takistavad viljastunud munarakust arenenud embrüo kinnitumist emaka limaskestale ja raseduse tekkimist.
Munarakkude küpsemise ja munasarjast vabanemise häired
Munarakkude küpsemine toimub munasarjades peamiselt kahe ajuripatsi hormooni FSH (folliikuleid stimuleeriv hormoon) ja LH (luteiniseeriv hormoon) toimel. FSH kutsub esile munarakule vajaliku folliikuli kasvamise ja LH aitab kaasa munaraku küpsemisele ja munasarjast vabanemisele (ovulatsioon). Naise viljatus võib olla tingitud FSH ja LH regulatsiooni häiretest. Sagedaseim naise viljatust põhjustav hormonaalne häire on polütsüstiliste ovaariumide (munasarjade) sündroom (PCOS), mille korral on häiritud munasarja folliikulite lõplik küpsemine.
Endometrioos
Endometrioos on haigus, mille korral emaka limaskest asetseb väikeste kolletena väljaspool emakaõõnt. Endometrioosi kolded tekitavad kahjustusi munasarjadele ja võivad põhjustada munajuhade sulgust. Endometrioosiga kaasnevad muutused koevedelikes on kahjustava toimega nii munarakkudele kui ka väga varases järgus embrüotele. Ligikaudu 10% juhtudest on naise viljatus tingitud endometrioosi esinemisest väikeses vaagnas.
Peamised viljatuse uuringud naistele on:
- Hinnatakse erinevate, viljakust mõjutavate hormoonide (nais- ja meessuguhormoonid, kilpnäärmehormoonid, prolaktiin jm) taset veres ja hormoonide omavahelist vahekorda. Oluline on vereanalüüsi andmine õigel ajal – vastavalt kas 2.-3. (maksimaalselt kuni 5.) tsükli päeval või 21.-22. päeval.
- Analüüsid erinevate põletikutekitajate kohta. Analüüsid võetakse emakakaelast.
- Analüüs emakakaela kasvajaeelsete seisundite diagnoosimiseks, nn PAP analüüs.
- Vereanalüüs erinevate viirushaiguste (HIV, B- ja C- hepatiit, süüfilis) diagnostikaks ning vajadusel autoimmuunmarkerite ja vitamiinide kohta.
- Ultraheliuuring emaka ja munasarjade anatoomia ja funktsioneerimise hindamiseks.
- Munajuhade läbitavuse uuring – kas spetsiaalse kontrastgeeliga ultraheli kontrolli all (hüsterosalpingosonograafia) või vajadusel laparoskoopiline operatsioon. Hüsterosalpigosonograafia on ambulatoorne protseduur, mis ei vaja läbiviimiseks narkoosi. Uuring soovitatakse läbi viia tsükli esimesel poolel enne ovulatsiooni. Protseduuri käigus viiakse läbi emakakaelakanali emakasse ja munajuhadesse spetsiaalset geeli, samal ajal ultraheliga jälgides, kuhu geel läheb. Uuringu vastus on siiski kaudne, kuna me ei näe ultraheliga liidete olemasolu.
- Laparoskoopia on operatsioon, mis tehakse günekoloogia osakonnas ja viiakse läbi üldnarkoosis. Osakonnas peab viibima ööpäeva. Uuring võiks olla eelistatum neil, kellel on olnud eelnevalt väikese vaagna põletikud ja kahtlus liidetele, kuna operatsiooni käigus saab lisaks munajuhade läbitavuse kontrollile vabastada ka liited. Samuti saab kontrollida endometrioosi kollete esinemist ning vajadusel need eemaldada. Lisaks saab vajadusel eemaldada munasarja tsüste või emaka healoomulisi kasvajaid, mis võivad takistada rasestumist.
- Emaka ja emakaõõne uuring- kas spetsiaalse kontrastgeeliga ultraheli kontrolli all (hüsterosonograafia) või vajadusel hüsteroskoopiline operatsioon. Hüsterosonograafia on ambulatoorne protseduur, mis ei vaja läbiviimiseks narkoosi. Uuring soovitatakse läbi viia tsükli esimesel poolel enne ovulatsiooni. Protseduuri käigus viiakse läbi emakakaelakanali emakasse spetsiaalset geeli, samal ajal ultraheliga jälgides, kuhu geel läheb. Uuringuga tulevad üldjuhul nähtavale emakasisesed polüübid, müoomisõlmede olemasolu ja asukoht emakaõõne suhtes. Samuti emakaõõne kuju ja selle muutused kaasasündinud emaka anomaaliate või liidete olemasolu korral. Uuring võib olla abiks operatsiooni vajaduse otsustamisel või operatsioonimahu planeerimisel. Hüsteroskoopilist operatsiooni võib teha kas ambulatoorselt ilma narkoosita või günekoloogia päevaravi osakonnas üldnarkoosis. Koju saab samal päeval. Hüsteroskoopial saab diagnoosida ja vajadusel ravida emakasiseseid muutusi juba konkreetselt silma kontolli all.
- Emaka limaskesta e. endomeetriumi uuring- on võimalik võtta läbi emakakaela peenikese kateetriga emaka limaskestast väike proovitükk, mis saadetakse histoloogilisele uuringule, et teha kindlaks limaskesta vastavus tsükli faasiga või limaskesta muutuste olemasolu. beREADY endomeetriumi retseptiivsuse test. beREADY on kaasaegne personaalmeditsiini test, mis aitab arvestada iga naise individuaalsete erinevustega ja seeläbi tõsta viljatusravi efektiivsust. Uuringute põhjal vajab umbes 30% patsientidest individuaalset lähenemist ja sobiva aja leidmist embrüo siirdamiseks, sest emaka limaskest ei ole plaanitud embrüo siirdamise päevaks saavutanud piisavat küpsust. beREADY test hindab endomeetriumi küpsust peegeldavate geenide avaldumist ülitäpse DNA analüüsiga. Testi tulemus annab kindlustunde, et embrüo siirdamine viiakse läbi patsiendile sobivaimal ajal. Rohkem infot: beREADY.ee
- Lisaks on olemas endomeetriumi retseptiivsust hindav test. Testi jaoks võetakse sarnaselt eelpool toodule emaka limaskestast proovitükike, millest seejärel määratakse vastavad biomarkerid, mis tuvastavad endomeetriumi valmisolekut siirdamiseks.
- Teatud juhtudel on näidustatud lisauuringud geneetiku ja endokrinoloogi poolt, magnetresonantsuuring kasvajate leidmiseks jm.