Naistel, kel puudub sobiv partner või kui meespartneril esineb viljakusprobleeme, on võimalus emaks saada ka spermadoonorluse abil.
Lapse saamine on üks loomupärasemaid sündmusi inimese elus ja igaühel peaks olema õigus luua oma perekond. Mida aga teha siis, kui naise vanus on juba üle 30 ja ei ole leidnud sobivat partnerit, on samasoolises suhtes või kui tema meespartneril on mehepoolne viljatus (või esineb pärilike haiguste edasikandumise risk)?
Naise viljakus, võime rasestuda ja terve laps sünnitada on tugevalt seotud just vanusega. Kõige viljakamad on naised vanuses 20-30 eluaastat, mil naistearstid soovitavad lapsi saada. Alates 35. eluaastast langeb naise viljakus ja rasestumise tõenäosus oluliselt. Ka meeste viljakuse näitajad on seotud vanusega. Viljatusraviarstid oskavad nõustada esmasel visiidil, millised on sobivad ravivõimalused ja aitavad koostada edasise raviplaani. Üksikud naised või samasoolised paarid saavad kasutada doonorseemnerakke.
Mida seemnerakudoonorlus endast kujutab?
Eestis on muna- ja seemnerakudoonorlust reguleerivaks seaduseks „Kunstliku viljastamise ja embrüokaitse seadus“. Seemnerakudoonoriks sobivad noored ja terved mehed vanuses 18 – 40 eluaastat. Sugurakkude doonorlus on anonüümne ehk sugurakku vajaval paaril või vallalisel naisel ei ole õigust tuvastada rakke loovutanud isikut. Ka doonorrakust sündinud laps saab täisealiseks saanuna teada vaid samad andmed, mis kunagi tema vanemad. Patsient saab valida sobiva seemnerakudoonori vaid järgmiste andmete põhjal: vanus, pikkus, kehaehitus, juuste ja silmade värvus, nahavärv, veregrupp ja reesusfaktor ning rahvus, haridus, perekonnaseis ja laste olemasolu.
Kes on sobivad seemnerakudoonorid?
Mehed, kes soovivad aidata viljatusravi läbivaid patsiente annetades oma seemnerakke, läbivad Lääne-Tallinna Keskhaigla viljatusravikeskuses põhjaliku meditsiinilise kontrolli. Tervisekontrolli käigus läbitakse ka geneetiline testimine (karotüüp, tsüstiline fibroos) ning kontrollitakse nakkushaiguste suhtes (HIV, HBV, HCV, Syphilis, Chlamydia, Neisseria Gonorrhoeae, Trichomonas vaginalis, HSV2 IgG, CMV IgG/IgM, HTLV 1,2).
Viljatusravi protsess
Viljatusravi tohib Eestis seaduse kohaselt teostada kuni 50-aastasele naisele (kaasa arvatud). Kui naisel, kes soovib doonorseemnerakke kasutada, enda viljakusega probleeme ei esine ja munajuhad on läbitavad), siis on võimalik teostada viljatusravikeksuses IUI (intrauterine insemination) ehk emakaisisene inseminatsiooni protseduur. See on kliinikus toimuv ajastatud viljatusravi protseduur, mille käigus viiakse seemnerakud peene kateetri abil otse emakaõõnde. IUI protseduuri teostatakse nii loomuliku menstruaaltsükli ajal kui ka stimuleeritud ovulatsiooniga kombineerides. Emakasisene inseminatsiooni protseduur on (kuni 6 korda) Eesti Haigekassa poolt kindlustatud kuni 40-aastasele (kaasa arvatud) naisele tasuta. Lisandub doonorsperma hind.
Rasestumise edukus sõltub nii naise vanusest, ovulatsiooni stimulatsiooni tüübist, spermapreparaadi kvaliteedist (kui IUI teostatakse enda meespartneri spermaga) kui ka viljatuse põhjusest ja selle kestusest. Alla 40-aastaste naiste puhul on rasestumise keskmine tõenäosus IUI tsüklit läbides umbes 10-15%.
Doonorsugurakkude kasutamine on seotud eetiliste ja psühholoogiliste dilemmadega nii doonori kui ka retsipiendi (doonorsugurakkude kasutaja) jaoks. Seetõttu on enne sugurakkude kasutamist näidustatud vestlus nõustajaga.
Kasutatud allikad:
Vastuvõtule broneerimine tel: 666 5888
Lisainformatsioon: lapsesoov@keskhaigla.ee
Tutvu meie teenustega.